Skip links

Bucuroși prin România

Bucuroși prin România

Transilvania (sud) la clasa a V-a | Facebook

În data de 8 noiembrie 2018 a avut loc o întâlnire de suflet a Asociației “Alegria” cu elevii din clasa a V-a B de la Liceul Teoretic “Lucian Blaga”. Alegri și entuziaști, ne-am familiarizat cu specificul Transilvaniei de Sud: poziționare geografică, istoric, obiecte tradiționale, regionalisme, stemă etc. Brățările tricolore au fost aproape finalizate în cadrul atelierului, iar recompensa culinară, felii de cozonac, a fost pe măsura implicării. Mulțumim Cãsuţa Bunicii pentru degustări!

Un material despre acest eveniment a fost prezentat în cadrul emisiunii “Sesam, deschide-te”, de sâmbătă 10 noiembrie 2018.

Îi felicităm pe copii și îi mulțumim doamnei profesoare Daniela Pop pentru detaliile istorice despre partea de sud a regiunii Transilvania și pentru implicarea și susținerea unui act autentic de educație nonformală !