Skip links

Mesajul nostru pentru România

Mesajul nostru pentru România

 

Concursul de video-eseuri “MESAJUL  NOSTRU  PENTRU  ROMÂNIA” 2018-2019

În cadrul manifestărilor dedicate împlinirii a 100 de ani de Ia Marea Unire Inspectoratul Şcolar Judeţean Cluj, în parteneriat cu Consiliul Judeţean Cluj, organizează un concurs de video-eseuri intitulat „Mesajul nostru pentru România”.

Liceul nostru s-a înscris în competiție cu două video-eseuri:

  • Mândru că sunt român– ansambul “Miorița”, coordonator înv. Iuliu Abrudan; participanții sunt elevi din ciclul primar și cadre didactice;

    Vizionează video-eseul denumit “Mândru că sunt român” AICI

  • Iubesc România -coordonatori prof. înv. primar Victoria Rusz și Luciana Stănciulescu; participanții sunt elevi din clasele a IV-a;

    Vizionează video-eseul denumit “Iubesc România” AICI

 

Concursul are ca obiective generale educarea capacităţii de comunicare şi dialog, dezvoltarea gândirii critice, cultivarea expresivităţii şi dezvoltarea atitudinilor de ataşament pentru valorile trecute şi prezente ale României. Concursul se va desfăşura după următorul format:  pot participa, individual sau în grup, elevi de toate vârstele; elevii vor realiza, sub coordonarea unor cadre didactice montaje video prin care să transmită mesaje cu conţinut patriotic; video-eseurile pot conţine scenete interpretate de elevi, cântece, recitare de poezie sau orice alt format artistic prin care elevii doresc să transmită un mesaj patriotic pentru România. Materialele filmate nu vor depăşi 5 minute.

Începând cu data de 24.11.2018, video-eseurile pot fi vizionate şi pe pagina electronică a Inspectoratului Şcolar Judeţean Cluj. Evaluarea va fi realizată de o comisie formată din reprezentanţi ai ISJ Cluj, Consiliul Judeţean Cluj şi mass-media.