Skip links

Probleme deschise pentru învățare

Probleme deschise pentru învățare

Grantul acordat de Comisia Europeană este de 27577 EUR

OBIECTIVE

 

Pentru elevi
  • favorizarea intrării elevilor în situații de cercetare, încurajarea cooperării în perechi, dezvoltarea încrederii în sine în vederea găsirii unei soluții, dezvoltarea de strategii, de competențe de lectură, exprimare orală și scrisă
  • înțelegerea de către elevi a noțiunilor de cetățenie europeană, promovarea învățării limbilor străine, scrierea de texte documentare, realizarea de montaje video.

 

Pentru profesori
  • intrarea într-o postură de reflectare la practicile pedagogice, adaptarea acestora pentru a considera eroarea ca necesară și ca o sursă de învățare, dezvoltarea încrederii în ceilalți (acceptând să-i lase pe alții să îl privească în timp ce predă)