Skip links

Jocul SMART CHOICE

În cadrul proiectului Erasmus+ „Toți prieteni pe Internet (Tous amis… sûr Internet – TASI)”,
țările partenere România, Grecia, Franța și Portugalia au urmărit combaterea fenomenului bully-ing, cyberbully-ing, dar și crearea unui mediu tolerant, nediscriminatoriu și sigur pentru toți elevii. Aceste obiective au fost punctul de plecare pentru elevii coordonați de dna profesor Claudia Morar: David Danciu, Gabriel Kozma-Maries și Alexandru Bodor, elevi la profil Informatică, Intensiv informatică în clasa a IX-a A, care  au creat SMART CHOICE, un joc interactiv pe calculator.

 

Jocul are ca scop primar promovarea unor modalități de prevenție a bullying-ului prin alegeri responsabile, într-un  context ludic.  Beneficiază de o interfață atractivă și promovează egalitatea de șanse, egalitatea de gen și înlătură orice diferențe între utilizatori. În cadrul etapei județene a concursului Made for Europe, prezentarea jocului a fost făcută într-o manieră foarte originală, obținând locul I. Felicitări !