Skip links

On Apprend Ensemble

ONAPE 2023-2024

On Apprend Ensemble” / „We learn together” / „Învățăm împreună”

Sigla proiectului:

În perioada 12 – 21 octombrie 2023 a avut loc reuniunea proiectului Erasmus+ ON APprend Ensemble (ONAPE), la Pointe-à-Pitres- Guadelupa- Franța, proiect coordonat de Asociația Cipolin 9 din Guadelupa în parteneriat cu Liceul Teoretic “Lucian Blaga” Cluj-Napoca.


„SCHIMBĂRILE  CLIMATICE  ȘI  BUCĂTĂRIA  LOCALĂ”-întâlnire de proiect la Cluj-Napoca, 18-24 iulie 2023

Multiculturalism, lupta împotriva încălzirii globale, mâncare tradițională românească și creolă, astfel ar putea fi definit evenimentul desfășurat joi, 20 iulie 2023 la Liceul Teoretic „Lucian Blaga” din Cluj-Napoca în cadrul proiectului international Erasmus+ ON APprend Ensemble (ONAPE), coordonat de Asociația Cipolin 9 din Guadelupa. Activitatea „Mâncarea locală și consecințele sale asupra schimbărilor climatice” le-a oferit elevilor din clasa a V-a ocazia să gătească sub îndrumarea renumitului master chef Sorin Berar feluri de mâncare tradiționale și să împărtășească partenerilor din Guadelupa rețete tradiționale românești (supă de salată verde, balmoș, pandișpan cu fructe de sezon), secrete culinare ale bucătăriei autohtone și influențe din bucătăria europeană.

Elevii au prezentat în limba franceză rețetele și amprenta lor de carbon, subliniind astfel impactul negativ al produselor importate asupra mediului înconjurător. Activitatea a avut un succes enorm și le-a oferit participanților posibilitatea de a conștientiza importanța consumului  de produse alimentare locale. Partenerii din Guadelupa au prezentat câteva produse culinare. Participanții din România vor descoperi alte specialități caraibiene, pe lângă dansuri tradiționale și alte elemente de patrimoniu cultural în octombrie 2023.

Obiectivele proiectului:

 1. Dezvoltarea valorilor civice care favorizează incluziunea socială
 2. Dezvoltarea competențelor psihosociale ale elevilor
 3. Dezvoltarea competențelor sportive folosind aplicații digitale
 4. Reducerea sentimentului de excluziune din comunitatea europeană, cauzată de situarea geografică marginală.
 5. Îmbunătățirea abilităților de comunicare în limbi străine.
 6. Sensibilizarea în privința efectelor negative ale  încălzirii globale.

Activități realizate începând din ianuarie 2023 de către elevii din cele două instituții:

 • Logoul proiectului
 • Carta ONAPE pentru jocuri colective incluzive
 • Să cântăm și să dansăm împreună la distanță.
 • Fotbal coopetitiv (favorizarea echității în activitățile sportive)
 • Ziua Olimpică (23 iunie 2023)